Üdvözlünk Tulveron mágiával átszőtt világában! Oldalunk középkori körülmények között játszódik, és ötvöződnek benne számtalan fantasy mű elemei. Regisztráció előtt kérünk, mindenképpen olvasd el a Törvénykönyvünket és Világleírásunkat, melyek az oldalon való könnyebb kiigazodást szolgálják, illetőleg az alapok megismerését. Oldalunk 2021.01.08-án nyitotta meg kapuit a nagyérdemű előtt. Várunk sok szeretettel egy igazán nagy kalandra!
A rang független a kaszttól, például egy kereskedő is lehet köznemes. Kivételt képeznek értelemszerűen a lovagok, nekik a társadalmi ranglétrán fix helyük van, amennyiben nincsenek száműzve vagy kitaszítva.
Nem kijátszható réteg: Császárok, Főhercegek, Királyok, Hercegek/Hercegnők (trón várományosok), Őrgróf, Nulport grófja Qerilyan uralkodói az ikercsászárok, így a birodalmat császárságnak is szokták nevezni. A trónutódlás öröklés útján zajlik, így rangban őket követik a főhercegek és főhercegnők. A jelenlegi főherceg Vengében uralkodik. A birodalom tartományai élén királyok és királynők állnak, elf nyelven aran és rían. Általában az ő rangjukat is öröklés útján lehet elnyerni, ám ha a császárság nem tartja alkalmasnak valamelyik elsőszülött herceget vagy hercegnőt a trón átvételére, úgy a császárok is kijelölhetnek királyt vagy királynőt. A tartományok további városait helytartók, grófok irányítják. Egyedül Caldenben található őrgróf, egy mágus, aki a császárok legbizalmasabb tanácsadója is egyben.
Kijátszható réteg:Hercegek/Hercegnők (uralkodók másod- vagy sokadik szülött gyermekei), Gróf és a rangban alattuk lévők Említést érdemelnek az uralkodók sokadik szülött gyermekei, azok a hercegek és hercegnők, akik váratlan és speciális körülmények nélkül nem kerülhetnek trónra. Cserébe sokkal szabadabb életet élhetnek, élvezhetik a pompát és a fényűzést, illetve apróbb-cseprőbb, diplomáciai ügyekben lehetnek érdekeltek (aktuális királyok és királynők). Gyermekeik nem örökölnek hercegi címet. A rangok sorában a grófok helyezkednek el utánuk, akikből a királyi, császári fővárosokban több is előfordulhat. Rájuk bízzák a városok negyedeinek, bizonyos szektorainak az igazgatását, felügyeletét. A grófokat rangban követik a bárók, akik nem rendelkeznek területtel, földekkel, csupán az eséllyel, hogy megöröklik a felmenőik uralta grófságot. Jómódúan élnek, többségével a szüleiket segítik a város irányításában. A bárókat követő rangok már sokkal változatosabbak, akadnak gazdag, jómódú lovagok, csakúgy ágról szakadt szerencsétlenek, akiknek legfeljebb a beházasodás az egyetlen reményük. A köznemesség is szerteágazó, bár ők a vagyoni helyzetüket tekintve közelebb állnak már a polgársághoz. A polgárság a városok nagy hányadát kitevő réteg, akadnak köztük fogadó tulajdonosok, csakúgy a szegénynegyedben napról napra megélők, kovácsok vagy halászok, tulajdonképpen ők azok, akik a városok megélhetéséért és működéséért nagyban felelnek. Hasonlóan fontos szerepet töltenek be a falvakban élő parasztok vagy földművesek is. A ranglétra abszolút alján a szolgák, rabszolgák állnak. Utóbbiakkal inkább Mynzashban vagy Nulportban találkozni. Nem rendelkeznek önálló joggal szinte semmire, nincs beleszólásuk igazán az életükbe, emiatt meglehetősen ki vannak szolgáltatva az uraik, úrnőik jóindulatának.
Oktatás
Az oktatás nem érthető el mindenki számára a magas árai révén. Zömével a nemesi ranggal bírók engedhetik meg maguknak, hogy taníttathassák a gyermekeiket, ám még köztük sem feltétlenül adatik meg mindenkinek a lehetőség. A családoknak általában magántanárt, tanítókat kell bérelniük a gyermekeik oktatására, és ez közel sem olcsó mulatság hosszú éveken keresztül. Az akadémiára körülbelül 16-17 éves koruk között mennek tovább a gyerekek, és bár kevésbé sem olyan költséges, mint az otthoni taníttatás, az alapoknak meg kell lenniük hozzá, tehát ebből kifolyólag túlnyomó többségben megint csak a nemesség gyerekei jutnak el oda, hogy tanulhassanak Yloréban. Az akadémiai oktatás hossza az elsajátítandó tudománytól függ, átlagosan 2-3 év, de például aki a természettudományokkal kíván behatóan megismerkedni, vagy az orvoslásra szeretne képződni, legalább a duplájával kell számoljon. Általánosan elmondható, hogy a gyakorlati résszel is kiegészülő tudományok hosszabb időtartamot ölelnek fel.
Vallás
Tulveron világában megkülönböztetjük a civilizált népek vallását, mely Kétistenhitű, illetve a természeti népek vallását, amely több szellemet, istenséget és az ősöket tiszteli. Elmondható azonban, hogy egyre nagyobb térhódítást nyer a két istenségben való hit a civilizált életmód terjedésével. A két fő vallási irányzatról bővebben itt lehet olvasni.
A vallást tekintve a törpék kakukktojásnak, igazi különcnek számítanak, ugyanis ők aztán senkiben sem hisznek, és köszönik, nem kérnek a világi népek humbukjaiból. Ők a saját, kétkezi munkájukra teszik a voksukat, a maguk sorsának kovácsolására, és nem gondolják, hogy bárki felügyelné az életük minőségét. A kicsapongó életükét… Amennyire nem istenhívőek, annál majrésabb népség, ugyanis számtalan rémtörténet kering közöttük a hegyek mélyében megbúvó fenevadakról, iszonytató szörnyetegekről, akikkel mind a gyerekeiket, mind egymást előszeretettel ijesztegetik. A legnagyobb félelmük a Fekete-hegység gyomrában rejtező Tűzdémon, ami elképzelésük szerint a világ végét is elhozná, ha kiszabadulna.
Nyelvek
Tulveron világában elmondható, hogy a többség beszéli a Közös nyelvet. Ez egy afféle univerzális nyelv, amely a fajok keveredésekor, térhódításakor alakult ki. Ettől függetlenül persze minden fajnak megvan a saját nyelve; az elfeknek, törpéknek, viverneknek, orkoknak és még a najádoknak is, habár az ő kommunikációjuk a jelbeszédre korlátozódik a víz alatt.
(Elf, ork és törpe nyelv - Tolkien, Ősi elf (nem igazán használt) - Vaják, Vivern - Skyrim)
Pénz
Tulveron világában a pénznem az ulron. Állítólag a legelső érméket a törpék kovácsolták annak idején, ezért sem olyan meglepő, hogy élelmesebb, kevésbé harcias fajtársaik azóta a gazdaságba fektették a tudományukat. Sokszor mondják, hogy ahol egy törpe felönt a garatra, ott egy másik a garaságtól foszt meg épp valakit, és ez szépen letükrözi a fajtájuk sokszínűségét. Az ulron tehát egy érme, melynek két oldalán az isteni kettősséget igyekeztek egykoron megörökíteni gondos tervezőik (természetesen külső kérésre). Váltója nincsen, és révén, nem mindenki rendelkezik jól őrzött, privát kincstárral – hol elférnek akár ládányi érmék is -, ezért a tehetősebb réteg bankokban tárolja az idők során felhalmozott vagyonát.
Értékbecslések
❖ Az ulronokat megadott tételekre is el lehet költeni, ám a játékon belül lehetőség van további, speciális javak megszerzésére, melyeknek hozzávetőleges árait az alábbi felsorolásban taglaljuk. A hátasok az istállókban is megtalálhatóak, azonban lehetőség van mesélővel is kijátszani a megvásárlásukat, főként, ha a karakter éppen úton van. Amennyiben viszont egy hátas vásárlása az istállón kívül történik, 10%-al drágul az alapára.
❖ Azon tételeket, melyek nem találhatóak meg a piacokon, istállókban, kizárólag mesélő közbenjárásával lehet megvásárolni.
❖ Ha valaki befogad egy állatot a játék során, vagy elfoglal egy romos házat, viskót, nem szükséges megvásárolni a tételeket, nem vesszük ennyire szigorúan. Viszont ulron költése nélküli vásárlás kijátszása nem engedélyezett.
Saját ház/műhely (az ár a helytől /pl gazdag vagy szegény városrész/ és a ház állapotától függ) Kunyhó: 200-400 ulron Egyszobás ház: 400-1000 ulron Kétszobás ház: 1000-2000 ulron Többszobás ház: 2000+ Villa: 5000+ ulron Kúria: 7000+ ulron Kis műhely: 200-400 ulron Nagy műhely: 400-1000 ulron
Éghajlat, égbolt, hónapok
Tulveron világában a mérsékeltövi éghajlat a jellemző (kivéve a sivatagos Mynzash, Thalyron örökké fagyos északi csúcsa és a szeszélyes szigetek), négy évszakkal és tizenkét hónappal. Ezek a hónapok saját fantázianevekkel is rendelkeznek a valóságnak megfeleltetve őket:
❖Újrakezdés hava (szeptember): Újév/Penninor ❖Esőzés hava (október): Ősök/Holtak éjjele, Három művészet tornája (Calden) ❖Elmúlás hava (november) ❖Isilmë hava (december): Amanar ünnep ❖Télközép hava (január) ❖Ébredés hava (február) ❖Remény hava (március): Ethuil ünnep, Három művészet tornája (Ylore) ❖Gailoth hava (április) ❖Nyárelő hava (május): Ilma/Csillagünnep ❖Árë hava (június): Laer ünnep ❖Forróság hava (július) ❖Termékenység hava (augusztus): Iavas ünnep
A hónapokhoz tartozó csillagképekről bővebben itt lehet olvasni.
Ünnepek
Penninor Az új év ünnepe, mely az újrakezdés havára tehető, és az őszi napéjegyenlőséghez kapcsolódik. Penninor napján az emberek, egyéb népek az újrakezdés jegyében bűnbocsánatot keresnek, ezért igyekeznek rendezni nézeteltéréseiket, megvallani bűneiket, hogy a következő évet tiszta lappal indíthassák. Este lakomát szokás ülni, melyben az édes gyümölcsök, sütemények, ételek kerülnek a középpontba; olyat egyél, melyet a következő évre kívánsz. A babona szerint ha valaki savanyú dolgot eszik, iszik, annak a következő éve is keseredett lesz. Az ünnepségen gyakran gyújtanak tüzet, melyet körbeülve mindenki elmondja a kívánságát a következő évre, majd azt követően egy éjszakai csillámlót dobnak a tűzre, mely fényességével közvetíti az égbe az isteneknek az óhajokat.
Ősök/Holtak éjjele Az esőzés havának végén szokás megtartani az Ősök éjjelét, ami eredetileg a természeti népek hagyománya volt, ám az utóbbi időben egyre nagyobb teret nyer magának a városokban is. Ezen az éjjelen az elbeszélések szerint elvékonyodik a túlvilág határa, és az ősök, szellemek visszatérnek az élők közé; mind a jók, mind az ártóak. A természeti népek a túlvilág és a halál istenének áldoznak, felajánlásokkal (ételek, italok) várják az ősök szellemeit, továbbá sámonokon keresztül vagy csontokból, növényekből jósolnak. Úgy hiszik, hogy az ártó szellemek az állatok testébe bújva térnek vissza, így gyakran bújnak állat-bőrökbe, jelmezekbe, hogy megtévesszék őket.
A Holtak éjjelén a városokban a halottak lelkeiért szokás imádkozni a templomokban, és inkább a szellemek távoltartására fókuszálnak. Az éjszaka egyik fő szimbóluma ebből kifolyólag a kör, ami a mágikus határ jele. A nők gyakran hordanak gyöngyékszereket, a gyerekek üveggolyókkal játszanak, illetve ilyenkor árulják a kofák a speciális édességeket, vagyis a gömbölyű cukorkákat (melui cukor), amelyek számtalan színben és ízben érhetőek el. Egyes városokban az ijesztő maszkok hordása is elterjedt a szellemek elűzése apropóján.
Amanar Téli napfordulóhoz kapcsolódik és isilmë havában ünneplik. Amanar napjától kezdve egyre hosszabbodnak a nappalok, éppen ezért Árë isten diadalának, újjászületésének tulajdonítják az ünnepséget. Ilyenkor is sokan ülnek ünnepi vacsorát, illetve kontinens szerte bábukat gyújtanak, melyek a felragyogó istent jelképezik. Szokás az ajándékozás, közös éneklés, továbbá a virrasztás, hogy a felkelő nap legelső sugarait koccintással üdvözölhessék.
Ethuil Ethuil a tavasz ünnepe, mely a tavaszi napéjegyenlőséghez kapcsolódik, és a remény havában ünneplik. Általában három napig tart, és a természet feléledését, a termékenységet dicsőítik ilyenkor. A gyakori szabad ég alatt tartott mulatozások alapkelléke a tánc, a mértéktelen italozás, és a koszorúfonás. Készülhet ágakból vagy bogyókból, de nem is feltétlen kell koszorúként funkcionálnia; lehet nyaklánc, karkötő, bármilyen ékszer, a lényeg, hogy valamilyen növényből készüljön. Az ünnepség alatt hordani kell, melynek végén áldozatként az istenségeknek a bő terméshez és gyerekáldáshoz, tűzre hajítják őket.
Ethuilhoz köthető a tavaszi Három művészet (Mágia, Fegyverforgatás, Poetika) tornája is, melyet az ylorei Tűzvirág fogadóban szoktak megtartani és megünnepelni. Mindhárom ágban megmérettetik magukat a legjobbak, a nyeremény pedig általában egy nagy szütyőnyi ulron a győzteseknek.
Ilma/Csillagünnep Az ünnep a nyárelő havi nagy csillaghulláshoz kapcsolódik, mely fáradhatatlanul nyűgözi le Tulveron népét. A természeti népek ilyenkor szívesen keresik fel sámánjaikat jóslatokért, illetve kontinens szerte bevett szokás a vízpartok közelében tartott ünneplés, ugyanis úgy tartják, ki a hullócsillagok alatt mártózik az ég tükrében, annak kívánsága maradéktalanul teljesül.
Laer A nyári napfordulóhoz kapcsolódik és árë havában ünneplik. Laer napjától kezdve egyre rövidülnek a nappalok, éppen ezért Isilmë istennő diadalának, újjászületésének tulajdonítják az ünnepséget. Az éjszakába nyúló vigadalomkor tüzet szokás gyújtani, melyről úgy tartják, ha valaki átugorja, az boldog lesz, teljesülnek a kívánságai. Gyakran isznak ilyenkor mézsört az ünneplők, és az esküvők sem ritkák ilyenkor, hiszen úgy gondolják, a leghosszabb nappal hosszú házasságot is hoz egyben. Laer ünnepe párosul még a szenvedély, a szerelem jelképeivel is, ezért nem ritkák a meredekebb dorbézolások sem. Egy bizonyos, az örömlányoknak mindig bőséges hozománnyal jár az ünnepség...
Iavas Az aratás és a bőség ünnepe, melyet a termékenység havában szokás megtartani. A nagyobb városokban fesztiválokat rendeznek ilyenkor, ám a természeti népek törzsei is gyakran hoznak össze találkozókat, gyűléseket. A Milheim melletti dombságokon kivételesen nagy ünnep szokott zajlani, ugyanis a dombokat kerek, telt formájuk végett szintén a bőség szimbólumával szokták párosítani. A nyári aratás első terméséből rendezett lakoma mellett különféle játékokat is játszanak ilyenkor, ezek közül az egyik legnépszerűbb a friss szerelmesek vagy a társkeresők játéka, a Kövek-próbája. A játék alatt a leendő párnak egymás kézfejére kell tenniük a jobb vagy bal kezüket, és a felül lévőre kerül két kavics, kő. A feladat, hogy a köveket egyensúlyozva tegyenek egy kört a kijelölt pályán, és amennyiben nem esnek le a kezükről, az azt jelenti, hogy a pár egymáshoz való, kiegyensúlyozott lesz közöttük a kapcsolat.